ترانسفورماتور شيفت دهنده فاز

ترانسفورماتور شيفت دهنده فاز

كه به آن تنظيم كننده ولتاژ فاز نيز گفته می شود به منظور كنترل توان انتقال يافته از خطوط مورد استفاده قرار می گيرد. اين كار با تغيير در دامنه و زاويه فاز ولتاژ صورت می گیرد.

توضیحات

ترانسفورماتور شيفت دهنده فاز ( Phase Shifting Transformer- PST)

كه به آن تنظيم كننده ولتاژ فاز نيز گفته می شود به منظور كنترل توان انتقال يافته از خطوط مورد استفاده قرار می گيرد. اين كار با تغيير در دامنه و زاويه فاز ولتاژ صورت می گیرد. PST از دو ترانسفورماتور و يك مبدل تشكيل شده است. ورودی شيفت دهنده فاز ،ولتاژ سه فازی است كه توسط ترانسفورماتور تحريك (ET) فراهم می شود و خروجی آن ولتاژ سه فازی (VP) است كه بوسيله ترانسفورماتور سری تزريق (BT) به خط انتقال تزريق می گردد. مبدل نيز دامنه و زاويه فاز ولتاژ تزريقی را تعيين می كند.

بنابراين می توان توان اكتيو و يا راكتيو انتقالی از خط را با تزريق ولتاژ ديناميكی كنترل پذير مدوله كرد. مدوله كردن توان اكتيو و يا راكتيو می تواند نوسانات سيگنال كوچك سيستم را ميرا كند و پايداری سيستم در برابر اغتشاشات سيگنال بزرگ را بالا ببرد. مهمترين كاربرد PST كنترل توان حقيقی و ميراسازی نوسانات توان است. معمولاً دامنه تغييرات ولتاژ بوسيله PST ناچيز و قسمت عمده كنترل توان با تغيير در زاويه ولتاژ خط صورت می گيرد. در PST های جديد زاويه ولتاژ تزريقی بين 0 تا 2p قابل تنظيم است.

 

 

نظرات

نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *